Skip to main content

Home Is Where the Heart Is

Kodu on palju enamat, kui lihtsalt koht, kus me enamuse oma ajast magame või sööme. See on enamat kui lihtsalt mingi hoone või kohanimi.

Minu jaoks on kodu see koht, kuhu ma tunnen ennast kuuluvat. See on palju laiem mõiste kui ainult minu maja ja maa. See on kogu mu armas kodusaar Vormsi. See on tunne, et see koht, kodukoht, ja selle käekäik läheb sulle korda, see on võime näha oma ukseesisest kaugemale, panna tähele ja hoolida. Selline suhtumine kodusse on minu jaoks alati loomulik olnud. Samas on see on ka põhjus, miks ma kandideerin Terve Vormsi nimekirjas kohalikel valimistel. Ma tunnen, et ma tahan ja suudan rohkem panustada oma kodukoha ellu. 

Minu jaoks, kes ma nii öelda ametlilkult olen kasvanud ja käinud koolis Tallinnas, on Vormsi alati olnud eriline, kuid mida vanemaks ma sain, seda enam hakkasin ma selleks päris koduks pidama just Vormsit. Mitte, et mu linnakodu poleks olnud üks tore ja armas koht, vastupidi, aga siiski oli midagi nagu puudu. Vanemaks saades hakkasin ma taipama, mis see on, olgugi et teatud osa sellest maagiast on siiani raske sõnadesse panna. Suur osa on elukeskkonnal: minu jaoks on looduserüpes maal olemine alati tundud loomulik, olgu suvi või talv, paistku päike või sadagu vihma. Kord rääkisin  naljaga kaas-vormsilasele, et mul on vist midagi viga, sest minule meeldib maal ka pimeda ja vihmase ja tuulise novembrikuu ilmaga olla. Ta vastas toredasti, et katki pole mitte mina, vaid need, kes seda looduse võlu ei näe. Teine suur põhjus on kogukond: tänapäeva elu muutub aina anonüümsemaks, hoolimata nn sotisaalmeediast (mis võiks hoopis antisotsiaalmeedia nime kanda) ja näilisest pidevalt teistega ühenduses olemisest. Linnas ei ütle kortermajas inimesed teine-teisele tihti teregi (mind see küll ei takista ja ma teretan jonnaka järjepidavusega kõiki majakaaslasi ikka edasi). Elu minu kodusaarel on hoopis teistsugune: kõik lehvitavad, teretavad, poes müüjaga jutuajamine on elu loomulik osa, naabrid on ka need, kes sinust 10km kaugusel elavad ja täiesti normaalne on lihtsalt näiteks teisipäeva puhul naabrile viia päts leiba. Ja siis on veel see maagiline miski, mida ma ei suuda sõnadesse panna, see miski, mis tekitab tunde, et kui sa oma jalad Vormsi pinnale saad, siis oled jõudnud koju ja kui sa ära lähed, siis jääb mingi oluline osa sinust sinna maha (ehk ongi see süda, sest öeldakse ju, et home is where the heart is ehk kodu on seal kus on süda?). Linn pole minu koht, minu koht on Vormsi. Ja olgugi, et praegu pean ma veel suurema osa aastast enamuse tööpäevadest veetma linnas, loodan ma, et üsna peagi saavad süda ja ülejäänud osa minust olla enamuse ajast ühes kohas -  kodukohas (ma ei ütle, et mulle ei meeldi vahetevahel kusagil reisil käia ja uusi kohti uudistada, aga kodu on kodu). Selles kohas, millega olen olnud seotud juba 28 aastat ehk kogu oma elu, kohas, mida minu pere on hoidnud ja armastanud juba pea 50 aastat. 

Ma usun, et juured ei pea tähendama vaid klassikalises mõttes aegadetagust pärinemist mingist kohast. Ma usun, et nagu palju taimed ajavad endale soodsas keskkonnas alla uusi juuri, kasvatavad ka inimesed sobivas keskonnas endale tugevad juured. Ja nii on juhtunud minu ja minu perega Vormsis. Ma olen väga tänulik ja uhke võimaluse üle nimetada ennast vormsilaseks. Ja samuti olen ma tänulik võimaluse eest lüüa kaasa kodukoha tuleviku kujundamises.Comments

Popular posts from this blog

Wild Horses

Väljas muutuvad lehed aina kuldsemaks ja hommikud aina kargemaks. Mina aga leidsin selle imeilusa suvemeenutuse: päikseloojang, kilomeetrite kaupa puhast liiva, sinine taevas, rahulik meri ja mitukümmend imelist hobust. Harukordselt madal vesi muutis meie rannaniidu justkui Araabia liivadüünideks, kus päike kõrvetab ja ringi kappavad metsikud hobused.

The leaves are changing colour and the mornings are getting crisper, yet I found this lovely memory from this summer. Sunset, long stretches of white sandy beaches, blue skies, calm seas and a about fifty or so beautiful horses. Extraordinarily low sea levels turned our green and grassy beaches into Arabian sand dunes where the sun and wind were hot and wild horses roamed.  

Midsummer

This year we had one of those rare Midsummer Eves when one can wear a sundress instead of a parka and wellies. The setting sun gilded the fields and girls with flower crowns walked in the wild blooms of the meadow.  And though once the sun had disappeared behind the woods, the chill of a June night set in, the longest night of the year lost none of its magic. A magical evening turned into a mysterious night. When dusk melted into dawn, the first rays of the morning sun were greeted by a thick fog. 
Evenings like this on the meadow always make me feel like a fairy, wanting to dance in the evening light with the dress and hair all flying in the wind. There is something so mystical in moments like that, as if time disappears connecting us to some ancient era.

Jaanipäev õnnistas meid haruldlase võimalusega vahetada parka ja kummikud lendleva suvekleidi vastu. Jaaniõhtu päike kuldas põllud ja nendel hõljuvad pärjatud jaanikulised üle oma maagilise valgusega. Horisondi taha kadudes muutus p…